Guarana – Paulínia nápojová

guarana

Guarana je popínavá rastlina, ktorá je známa pre svoje stimulačné účinky, podporu energie a vitality. Mnohí ju prirovnávajú dokonca ku káve pre jej povzbudzujúce účinky. Guarana sa tiež používa aj ako doplnková výživa na chudnutie. Zaujímavosťou však je, že táto rastlina má afrodiziakálny vplyv a účinky aj na sexuálne zdravie. Vďaka svojmu zloženiu a stimulačnému vplyvu dokáže zvyšovať libido a zároveň podporuje lepšie prekrvenie pohlavných orgánov (zlepšuje kvalitu sexuálneho života tak u mužov ako aj u žien). Guarana sa dá kúpiť aj samostatne vo forme prášku, nápoja či kapsúl.

Charakteristika, výskyt

Ako mnoho ďalších výnimočných plodov či bylín (machovka peruánska, quinoa, maca alebo chia semienka) aj guarana pochádza z Južnej Ameriky, konkrétne z lona amazonského pralesa. Guarana alebo paulínia nápojová je ker alebo malý strom. Jej zrelé plody pripomínajú svojím vzhľadom otvorené oko a sú zdrojom stimulujúcich látok. Guaranu objavil v Amazónii kmeň Guaraní, ktorý využíva tieto semienka na výrobu energetického nápoja už celé tisícročia.

Spracovanie guarany je jednoduché: najprv semienka vysušili a následne ich rozdrvili na prach. Prášok potom vmiesili do cesta, z ktorého následne vypracovali takzvaný guaranský chlieb, ktorý časom stvrdol. Keď sa domorodci chystali na dlhé cesty alebo do boja, sa tento chlieb strúhal do nádob, kde sa spolu s cukrom zalieval horúcou vodou. Vďaka španielskemu kolonizátorovi Felipemu Betendorfovi sa v 16. storočí guarana dostala aj do Európy.

Ako sme už spomínali, domorodé kmene považujú guaranu za posvätnú a veria, že je v nej ukrytá veľká sila, ktorú dokážu využiť v boji. A veru, amazonský kmeň odhadol jej účinky veľmi dobre – energia, sila, povzbudenie. Guarana obsahuje totiž zaujímavo namiešaný koktail živín. Nájdeme v nej kofeín, rastlinné silice, taníny, teobromín a teofylín (nachádzajú sa v káve a v zelenom čaji, spolu s kofeínom ich môžeme považovať za andioxidanty), vitamín C, vitamíny skupiny B a ďalšie bioaktívne látky. Okrem vitamínov je Guarana bohatá aj na minerálne látky. Obsahuje vápnik, fosfor, železo a sodík. Všetky tieto minerály svojím spôsobom pomáhajú aj sexuálnemu zdraviu a správnemu fungovaniu pohlavnej či vylučovacej sústavy.

Nielen, že obsahuje gurana dvakrát toľko viac kofeínu ako káva, ale dokáže s ním pracovať oveľa efektívnejšie. Kofeín sa totiž z guarany uvoľňuje až počas šiestich hodín.

Čo sa látky teobromín týka, je druhou stimulačnou látkou obsiahnutou v Guarane. Nachádza sa tiež v kakau a to je aj dôvodom, prečo sa kakao odporúča ako prírodné afrodiziakum. Teobromín pôsobí povzbudzujúco na celý organizmus a tiež na zvýšenie sexuálneho apetítu. Okrem toho táto látka pomáha na rozšírenie ciev, zvýšenie prekrvenia a teda aj na zlepšenie erekcie u mužov či prekrvenia pohlavnej sústavy žien.

Teofylín je treťou stimulačnou látkou v guarane a používa sa aj na liečbu prieduškovej astmy. Má takisto vplyv na kardiovaskulárny systém, v prvom rade však stimuluje centrálny nervový systém.

Jej účinky

Potrebujete zvýšiť koncentráciu alebo máte unavené svaly? Alebo potrebujete dosiahnuť vyššiu psychickú výkonnosť, celkové povzbudenie organizmu, zhodiť pár kíl či zatočiť s bolestivou menštruáciou? Lezú na vás depresívne stavy, ste unavení a bez nálady? Alebo vás nebodaj ubíjajú letné horúčavy a zabúdate viac, ako je bežné? Guarana si hravo dokáže poradiť so všetkými týmito problémami. Medzi jej hlavné účinky totiž patrí povzbudenie organizmu a dodanie energie, guarana vynikajúco podporuje psychickú a fyzickú vitalitu.

Ak ste žena a trápia vás problémy s menštruáciou, môže mať guarana podporné účinky aj na tento proces. Pomáha napríklad pri bolestiach počas menštruácie a tlmí ich, zároveň tlmí aj bolesť hlavy a zvyšuje vašu vitalitu.

Guarana vplýva aj na metabolizmus. Popíjanie guaranového čaju totiž potláča pocit hladu a odvodňuje organizmus, vďaka čomu sa dokážete zbaviť nadbytočnej váhy. Guarana navyše podporuje pohyby čriev a tak preventívne pôsobí proti zápche, prečisťuje organizmus a predchádza plynatosti. Guarana tiež podporuje správnu funkciu imunitného systému.

Paulínia nápojová tak všeobecne prispieva k lepšej nálade a pre svoje stimulačné účinky a povzbudenie patrí medzi vyhľadávané výživové doplnky najmä u vodičov, športovcov a študentov v skúškovom období, kde zvyšuje koncentráciu a zlepšuje náladu. Ako sme už spomínali, guarana prispieva k normálnej činnosti tráviaceho traktu a preto býva často neoddeliteľnou súčasťou mnohých energetických nápojov.

Ako a kedy ju užívať

Guarana je po vzore amazonských kmeňov dodávaná do obchodov v prirodzenom práškovom stave. Ak vám jej chuť vyhovuje, môžete si ju zamiešať s vodou a trochou čerstvej citrónovej šťavy. Vyhýbajte sa však tepelne spracovanej guarane, ktorá je tak pozbavená svojich vzácnych účinkov.

Ak vám chuť čistej guarany nevyhovuje, môžete ju „zamaskovať“ do ovocných štiav, rannej kaše, smoothie alebo do povzbudzujúcich vitariánskych koláčikov. Nie je náhoda, že guarana, podobne ako kakao, obsahuje teobromín. Guarana sa ku kakau chuťovo hodí a tak ju môžete pridávať všade tam, kde dávate kvalitné raw kakao. Pre športovcov alebo pre ľudí, ktorí potrebujú dobiť baterky, sa guarana hodí ako vita guľôčky s proteínmi (recepty nájdete na internete). Tie fungujú lepšie a zdravšie ako klasické energetické drinky.

Guaranu nájdeme aj vo výživových doplnkoch vo forme tabliet, prášku, extraktu, sirupu, kvapiek alebo čajov, ale aj v žuvačkách a stimulujúcich nápojoch. Tablety guarany je najlepšie užívať hneď ráno, kedy naplno využijete jej silu a skvele vás naštartuje do náročného dňa. Naopak, večer sa jej užívanie neodporúča – inak pravdepodobne nezaspíte.

Ako sme už spomínali, guarana je súčasťou viacerých produktov v tabletkovej forme a nemusia to byť len prípravky určené pre mužov, ale aj prípravky pre ženy. Okrem prípravkov obsahujúcich len čisto guaranu nájdeme aj tabletky s komplexnejším zložením a viacerými účinnými látkami, ako výťažky iných rastlín či prírodných afrodiziák, ktoré pôsobia na celú pohlavnú sústavu – podporujú správne fungovanie pohlavnej sústavy a zlepšujú sexuálne funkcie. Tieto komplexné výživové doplnky majú širšie účinky, preto pomáhajú nielen na libido, ale aj na zlepšenie plodnosti alebo ejakuláciu. Sú dôkladne testované a bež nežiaducich účinkov. Užívať ich môžete krátkodobo, ale aj dlhšiu dobu bez prestávok. Keby ste chceli užívať Guaranu samostatne, muselo by to byť na oveľa kratšiu dobu.

Guarana alebo káva?

Zatiaľ čo kofeín z kávy sa vstrebáva v žalúdku, kofeín z guarany a ďalšie stimulujúce látky sú viazané na ďalšie látky z rastlín a tým sa vstrebávajú do tela až v čreve. Výhodou guarany oproti káve je že uvoľnený kofeín z guarany nedráždi žalúdok. Je vhodná teda pre ľudí s citlivým žalúdkom. Takisto kofeín z guarany sa uvoľňuje postupne a na dlhší čas – nástup účinku kofeínu z guarany je až po 1 hodine po užití a účinok trvá 6-8 hodín, oproti káve, ktorá má rýchly nástup účinku a relatívne rýchle odbúranie.

Pestovanie guarany doma

Pestovanie Guarany u nás prebieha za špecifických podmienok. Je dôležité čo najviac nasimulovať tropické podmienky (teplo a vlhko). Pestovať guaranu je teda možné v skleníku alebo v zimnej záhrade s vykurovaním. Rastlina sa pestuje podobne ako vínna réva, sadenice by od seba mali byť vzdialené aspoň dva metre. Semená saďte do substrátu s dostatočným podielom piesku a štrku pre lepšiu priepustnosť vlhkosti. Saďte ich zhruba 1,5 cm hlboko a klíčiť musia pri teplote okolo 20 stupňov Celzia. Keď rastlina vzíde, potrebuje dostatok vlahy a udržiavanie stálej teploty a vlhkosti.

Pre koho sa nehodí

Guarana nie je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Nemali by ju užívať ani ľudia žalúdočnými vredmi, citlivosťou na kofeín, ľudia s vysokým krvným tlakom a poruchami srdca. Neužívajte guaranu, ak užívate lieky na riadenie krvi (warfarín) či lieky na srdce (digoxín).